Anasayfa » Arşiv

eleştiriyorum Kategorisindeki Yazılar

eleştiriyorum, Güncel »

[12 Mar 2017 | Yorum Yok | ]
Bir Yudum Nefese Duruyor Hayat

Bir dakikaligina duruyor hayat
Kosebasinda
Yukumu birakiyorum yanibasima
Bakiyorum etrafa bir yudum nefes icin
Yok. En basindan beridir yok. Sirtlaniyorum yukumu, devam ediyorum yoluma bir umut bir yudum nefes bulurum belki diye. Soluk soluga kaliyorum, deliler gibi nefes aliyorum.
Ama bir yudum nefesi bulamiyorum.
Umutsuzca soyleniyorum kendi kendime.. Yar bana bir yudum nefes diye. Sirtimda yukum, kollarimda sirtimdaki yukun agirligi, farkina varamiyorum ne kadar gucsuzlestigimin. Soyle bir koseye tekrar cokuveriyorum umitsizce.
Dusunuyorum. Oturuyorum yine bir dakikaligina.
Bir dakikaligina duruyor hayat
Kosebasinda
Yukumu biraksam gitsem mi tek basima
Benim yukum var, bizim yukumuz var
Istesemde bulamam bir yudum nefes bununla
Her zamanki gibi kendimi …

eleştiriyorum, Güncel »

[8 Feb 2015 | Yorum Yok | ]
Kitaplarım

4 ya da 5 yaşındayımdır, 6 değil. O zamanlar hayalimde yemyeşil kırlar, huzur dolu bir ülke, şişman bir padişah, küçük bir köy, köyde sürekli gördüğüm ama asla yakalayamadığım uzun sarı dalgalı saçları olan bir kız var. Belki de şu an adını bile hatırlayamadığım, evcilik oynadığım komşunun kızıdır. Saçlarım yok, elimde omzuma dayadığım bir ucuna da bohçamı bağladığım bir sopa var. Avare avare geziyorum, arada bir de o kızı görüyorum. Çok mutluyum, tek derdim arasıra padişahın yanına gitmek ve üç beş nasihat vermek. Tek derdim. O zamanlar da padişah benim dünyamda sen …

Blog, eleştiriyorum »

[5 Apr 2014 | Yorum Yok | ]
Renkler Ne Kadar Gerçekler

Renkler var ya hani; denizlerin mavisi, ağaçların ve çimenlerin yeşili, çileğin kırmızısı, toprağın kahverengisi, tenimin rengi, teninin rengi, gözbebeğindeki siyah, küçük balıktaki turuncu
Çocukluğumdan beri kafayı yiyorum ya yeşil sadece bana yeşilse ama aslında başkasına mavi gözüküyorsa, ya da turuncu dediğim balığı başkası siyah görüyor ama aslında siyaha “turuncu” diyorsa?
Renk gibi gözümle görüp inanmam gereken somut bir kavramdan bile şüphe ediyorsam, geri kalanının gerçekliğinden nasıl emin olabilirim? Bir çok kişinin renklerin gerçekliğini bile asla sorgulamadığı bir toplumda, başka şeylerin gerçek olduğuna neden inanmak lazım? Bir şeyler yapmak lazım ama neden yapmak lazım? …

Blog, eleştiriyorum, Güncel »

[14 Mar 2009 | Yorum Yok | ]
Uğursuz (1)

Her sey bundan yaklasik 23 sene oncesine dayanir. 86 senesinin Ocak ayi kapali ve yagmurlu gecmistir. Yagmur bulutlari yere kasvet indirmis, o tarihten itibaren butun ekinleri o kasvetle beslemistir.
Cogu evin penceresinden gunes isigi degil, nukleer kalintilarinin sizdigi gunlerden bahsediyorum. Subat karli gecmisti ancak kar bir turlu istedigi gibi bir mevsim gecirememisti. Ask ayi olarak bilinen, bir cok degiskeni barindiran Mart ayini hic kimse bu kadar sessiz ve caresiz gorememisti.
Ve Nisan geldi. Nisan gebeydi. Ama cocuk Mayis’indi. Nisan cocugu dogurmak istemese de Mayis’in cok uzaklarda oldugunu gorup dayanamadi ve bu arsiz, …

Blog, eleştiriyorum »

[5 Feb 2009 | Yorum Yok | ]
Elde etmeden elde edilmek

Son bir kac gundur mantik sinirlari cercevesinde dusunebiliyorum. Ama sadece dusunebiliyorum, karar hala alamiyorum. Cok yuzeysel konularda cok derin dusuncelerim var. Cok derin konularda da cok yuzeysel dusuncelerim. Ancak sorun sudur ki; derin konulardaki yuzeysel kararlarimi uygulamaya koyabilirken, yuzeysel konulardaki derin kararlarim beni korkutuyor, onlari degistiremiyorum da, ve yuzeysel konularda hep basarisiz oluyorum. Basit olan islerde her zaman yenilgiye ugramamin, zor olan isleri deli cesareti diye tabir edebilecegim bir yuzeysellikle kostura kostura yapabilmemi ancak bu karar alma esnasindaki derin ve yuzeysel nedenlerle bagdastirabiliyorum.
Bir anda neden bu kadar agir bir cikis …

Blog, eleştiriyorum, Güncel »

[26 Jan 2009 | Yorum Yok | ]
Sacmaliklar ve Soyutlanma Calismalari

Su kucuk Dunyamizdan bir kurtulsaydik o zaman vecd ile bin secde edecekti tasim, yukselerek arsa degecekti belki basim. Sikildim artik cogu yerden, cogu seyden, cogu kimselerden. Pek bir eglencem kalmadi gibi. Goruyorum ki bizim her sey sandigimiz her seyin hicbir seyden ibaret oldugunu.
Sevemiyorum insanciklari. Cok azini taniyorum gerci. Ama tanidiklarimi sevmiyorum ya ben. Garip geliyor cogu bana. Beni de kendilerine benzetmeye calisiyorlar ya, en cok da o sinirimi bozuyor. Biraksaniza kuzum benim de gotum boyle yukarida kalsin.
Iki gundur evde oturuyorum. Hicbir derdim tasam yok. Oturup bilgisayarimda konser monser izliyorum. Arkaplanda …