Anasayfa » Arşiv

Arşivlenen: April 2014

Güncel »

[12 Apr 2014 | Yorum Yok | ]
Kadın Şair

Erkekler kötü huyludurlar. Genel olarak böyledirler. Ne kadar şeytani, acımasız, vicdansız karar alınacaksa, ne kadar zulüm, işkence, savaş yapılacaksa hep erkekler değil midir aktörleri? Erkeklerdir.
Ne yazık ki bu kadar kötü huyun arasında iyi davranışlar ve duygular yeşeremiyor. Duygusuz olmamız bundandır. Romantik olamamamız bundandır. Seviyorum diyemememiz de bundandır.
Duygusuz kararlar alırken sert ve hızlı olmalı, gözünüzü kırpmadan atınızı savaşa sürmeli, düşmandan önce davranmalı ve savaşı kazanmalısınız. Bize öğretilen, anlatılan, gösterilen ve her gün yaşamak zorunda bırakılan hayat bu. Sorumluluklar ve görev bunlardan ibaret.
Oysa ki bir ara erkekler için de duyguların ağır bastığı …

Güncel »

[6 Apr 2014 | Yorum Yok | ]
Anlayamayacağımı Anladıklarım

Her şeyi anlamaya çalışmamam gerektiğini anladım. Bu çok büyük bir başarı ve zaman tasarrufu. İnsan her şeyi anlamaya, her şeye bir yorum katmaya çalışmamalı. Bazen çözümsüzlükte boğulmamalı.
Ancak elbette ki size garip gelen her şeyin altında var bir bit yeniği. Bunu mutlaka bilmelisiniz ama bu derinlerdeki bit yeniğini bulmaya çalışmak ya da tahmin etmek, insanın önyargı duvarlarının daha da kalınlaşması, daha da şüpheci bir yapıya bürünmeyi ve geçen zamanı boş düşüncelerle doldurmaya neden oluyor. Örneğin biriyle konuşurken sıradan bir kelimeyi gözlerini açarak söylemesi, ya da ellerini toparlaması, ya da durduk yere …

Blog, eleştiriyorum »

[5 Apr 2014 | Yorum Yok | ]
Renkler Ne Kadar Gerçekler

Renkler var ya hani; denizlerin mavisi, ağaçların ve çimenlerin yeşili, çileğin kırmızısı, toprağın kahverengisi, tenimin rengi, teninin rengi, gözbebeğindeki siyah, küçük balıktaki turuncu
Çocukluğumdan beri kafayı yiyorum ya yeşil sadece bana yeşilse ama aslında başkasına mavi gözüküyorsa, ya da turuncu dediğim balığı başkası siyah görüyor ama aslında siyaha “turuncu” diyorsa?
Renk gibi gözümle görüp inanmam gereken somut bir kavramdan bile şüphe ediyorsam, geri kalanının gerçekliğinden nasıl emin olabilirim? Bir çok kişinin renklerin gerçekliğini bile asla sorgulamadığı bir toplumda, başka şeylerin gerçek olduğuna neden inanmak lazım? Bir şeyler yapmak lazım ama neden yapmak lazım? …